Białka serwatkowe – jak stworzyć wiarygodny produkt?

białka serwatkowe

Białko serwatkowe stanowi najbardziej dochodową część rynku żywności sportowej; coraz częściej stosowane jest też przez producentów żywności. Produkty zawierające białka serwatki są już obecne w sklepach, restauracjach, cukierniach, kawiarniach. Czym kierować się przy wyborze dostawcy surowców? Na co zwrócić uwagę, by stworzyć produkt, którego szukają klienci?

BIAŁKO SERWATKOWE – WYZWANIA RYNKU

Surowce nie zawsze są wytwarzane w firmie oferującej produkt końcowy – producenci często mają umowy z dostawcami. Jakie jest kryterium wyboru zdrowych surowców? Zazwyczaj niestety jest to wyłącznie cena. Przyczyna jest prosta: budowanie przekonującego i rozpoznawalnego wizerunku marki wymaga dużych nakładów finansowych. Pojawia się zatem pokusa, by szukać oszczędności w składzie produktu, wybierając surowce (m.in. białka serwatkowe) tańsze, a co za tym idzie – gorsze jakościowo.

Rynek jest konkurencyjny, więc producenci indywidualnie ustalają reguły postępowania. Powstaje chaos: natłok informacji o wątpliwej jakości merytorycznej przeplata się z niespójnymi działaniami marketingowymi, a realna jakość produktów pozostawia wiele do życzenia.  Zagubieni w tym wszystkim klienci końcowi próbują znaleźć coś dla siebie.

SUROWCE DO ODŻYWEK – PRZEROST MARKETINGU NAD TREŚCIĄ?

Niepokojącym trendem jest to, że reklama staje się ważniejsza niż jakość.  Akcje marketingowe wymagają coraz większych nakładów, by skutecznie docierać do klientów i przekonywać ich do zakupu. Wydatki z tym związane są dużym kosztem – aby go minimalizować, producenci mogą decydować się na stosowanie w produktach tańszych składników gorszej jakości. Koszt reklamy zatem finalnie ponosi klient końcowy, z tym że koszt ten nie jest widoczny w cenie, a w jakości zastosowanych składników.

Jedną z przyczyn chaosu w branży surowców do odżywek są też ogólnodostępne treści, publikowane bez zapoznania się ze złożonością zagadnień. Procesy technologiczne charakteryzuje wysoki stopień zaawansowania – wyjaśnianie ich w ogólnikowy sposób w Internecie przez przypadkowych „znawców tematu” często wprowadza odbiorców w błąd.

Przepisy, uwarunkowania prawne, specyfika działania linii produkcyjnej, potencjalne problemy – to obszary bardzo istotne, a często pomijane. Produkcja dodatków do żywności to odpowiedzialna i obszerna dziedzina, obejmująca wiele aspektów związanych z bezpieczeństwem oraz odpowiedzialnością za ludzkie zdrowie.

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ BIAŁKA SERWATKOWE?

Przy określaniu różnic między białkami serwatkowymi kluczowe znaczenie ma jakość surowca. Warto pamiętać, że influencerzy, którzy twierdzą inaczej, zarabiają na reklamie. Często nie mają wiedzy na temat składu i realnej jakości produktów.

Zobacz wysokojakościowe koncentraty białek serwatkowych >>

Końcowy odbiorca, który nie zna produktu i kieruje się tylko opinią influencerów, może być narażony na kupno bezwartościowego produktu. Dla producenta oznacza to ryzyko utraty zaufania do marki. Dlatego przy wyborze koncentratów białek serwatkowych warto zwrócić uwagę na podstawowe różnice:

  • zawartość białka,
  • zawartość tłuszczu,
  • zawartość laktozy,
  • kolor,
  • rozpuszczalność,
  • tekstura i smak.

BIAŁKA SERWATKOWE BEZ LAKTOZY I DUŻO WIĘCEJ

Różnice w zawartości laktozy są niebagatelne –  w białkach najgorszej jakości jej poziom może wynieść aż 12%, podczas gdy w wersji lactose free jest to ok. 0,2%. Warto pamiętać, że nietolerancja laktozy dotyczy znacznej ilości ludzi – wielu klientów może nie wrócić do stosowania produktów, powodujących bóle brzucha i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. A co gorsza – może odradzić wybór produktów danej marki swoim znajomych, co spowoduje kolejne konsekwencje.

Wiedza o istnieniu koncentratów w wersji lactose free jest jeszcze mało powszechna wśród producentów, blogerów, kulturystów czy twórców znanych kanałów na YouTube. Tymczasem jest to dobra alternatywa dla drogich izolatów. 

Zobacz dobre jakościowo białka serwatkowe bez laktozy >>

Istotny jest także kolor – w przypadku solidnych surowców jest on biały. Gorsza jakość powoduje, że barwa przybiera odcienie kremowe i żółte. Białka różnią się też pod kątem rozpuszczalności i przeznaczenia (kontrola masy ciała, odżywianie sportowe, zdrowie). Niektórzy producenci białek dbają również o dostęp do badań antydopingowych surowców.

JAKIE BIAŁKO SERWATKOWE WYBRAĆ KREUJĄC NOWY PRODUKT?

Przy wprowadzaniu na rynek nowego produktu kluczową kwestią jest dobór najlepszych surowców, pochodzących z zaufanego i sprawdzonego źródła. Pozwala to budować markę autentyczną, która ma możliwość zyskania lojalności klientów dzięki uczciwości.

Na mocno rywalizującym rynku dochodzi bowiem do sytuacji, kiedy wyróżnikiem staje się jakość. Coraz lepiej wyedukowani konsumenci nie tylko uważnie analizują etykiety, ale też porównują fizyczne cechy produktów i dzielą się opiniami.

Nieznajomość rynku surowców oraz kierowanie się tylko niską ceną może się mieć poważne konsekwencje, takie jak: zły dobór surowca, brak ciągłości dostaw, niewiarygodny produkt końcowy.

Interesują Cię sprawdzone, zdrowe surowce wysokiej jakości? Porozmawiaj z ekspertem Ilkow Trade!

Zadzwoń: 530 910 078 lub wyślij e-mail:  biuro@ilkow-trade.com Dowiedz się, jak stworzyć produkt, którego naprawdę oczekują Twoi klienci.

Free valuation

What products are you interested in?
What quantities are you interested in?

Bezpłatna wycena

Jakimi produktami jesteś zainteresowany/a?
Jakimi ilościami jesteś zainteresowany/a?