Jak producenci napojów energetycznych ograniczają ich kaloryczność?

puszki po napojach gazowanych

Napoje energetyczne zapewniają szybki zastrzyk energii. Poprawiają ogólną wydolność organizmu, zwiększają koncentrację oraz eliminują uczucie senności. Mimo takich zalet nie są pozbawione wad. Jedną z największych jest ich wysoka kaloryczność. Obecnie coraz więcej producentów energetyków stara się ją jednak obniżyć. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób robi to większość z nich? Wyjaśniamy to w dzisiejszym wpisie.

Co decyduje o kaloryczności energetyków?

Wśród głównych składników, które zawierają napoje energetyczne, wymienia się liczne substancje o właściwościach pobudzających, takie jak np. kofeina, tauryna czy guarana. Ich skład na tym się jednak nie kończy i to nie składniki pobudzające wpływają w największej mierze na kaloryczność tych produktów. W większości w składzie napojów energetycznych znaleźć można też cukier. Ten, choć poprawia ich smak, przede wszystkim jest źródłem pustych kalorii. To głównie w wyniku jego zawartości napoje energetyczne powszechnie zalicza się do grupy produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Wielu producentów robi jednak wszystko, by to zmienić.

NIE dla białego cukru

Jedną z najczęściej stosowanych praktyk, mających na celu obniżenie kaloryczności energetyków, jest eliminacja cukru z ich składu. W tym przypadku mowa przede wszystkim o rezygnacji z cukru białego. Obecnie producenci napojów energetycznych stawiają na zamienniki cukru o niskiej lub niemalże zerowej kaloryczności. Coraz więcej przedstawicieli czołowych marek wybiera naturalne substancje słodzące, zalecane również diabetykom i osobom na diecie. Do takich zaliczyć można m.in. ksylitol, stewię, erytrytol czy słód produkowany z jęczmienia i ryżu. Wśród innych powszechnie stosowanych słodzików wymienia się np. sacharynian sodu, cyklaminian sodu, aspartam czy acesulfam K.

Free valuation

What products are you interested in?
What quantities are you interested in?

Bezpłatna wycena

Jakimi produktami jesteś zainteresowany/a?
Jakimi ilościami jesteś zainteresowany/a?